Loading Events

« All Events

14.12. / „Wybór z Księgi”. Spotkanie poświęcone pamięci Leszka Szarugi

December 14 @ 18:00

14.12.2024 sobota g. 18:00

Leszek Szaruga, właśc. Aleksander Wirpsza (28.02.1946 – 15.10.2024), to postać bez wątpienia wyjątkowa.

Autor kilkudziesięciu książek, literacki multiinstrumentalista, poeta, prozaik, krytyk literacki, eseista, tłumacz, literaturoznawca, jeden z redaktorów paryskiej „Kultury”.

Spotkanie będzie poświęcone omówieniu tej bogatej twórczości, ale także przybliżeniu związków Leszka Szarugi ze Szczecinem. Przypomnijmy, był on synem poety Witolda Wirpszy i Marii Kureckiej, tłumaczki, poetki, prozaiczki. W latach 1947-1956 rodzina Wirpszów mieszkała w Szczecinie, najpierw na Głębokim, następnie w dzielnicy Pogodno (lata spędzone w naszym mieście pisarz opisał w autobiograficznej powieści „Podróż mego życia” z 2010 r.). Po latach Szaruga ponownie trafił do Szczecina, gdzie w latach 1992-2004 wykładał na Uniwersytecie Szczecińskim.

Wieczór w Muzach to także okazja, by omówić wydane w tym roku poetyckie opus magnum Leszka Szarugi – tom „Wyraz. Cykle sylwiczne z lat 2017-2013” (Państwowy Instytut Wydawniczy). W spotkaniu weźmie udział autor „Posłowia” do tej książki – prof. Andrzej Skrendo.

Uczestnicy spotkania:
Dr hab. Piotr Krupiński, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego
Dr hab. Tatiana Czerska, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego
Prof. dr. hab. Andrzej Skrendo, Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Szczecińskiego

Dr hab. Piotr Krupiński
Prof. Uniwersytetu Szczecińskiego – polonista, historyk literatury i krytyk literacki, dyrektor Instytutu Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego. Przewodniczący Komitetu Okręgowego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Członek jury Nagrody Literackiej „Jantar” – Nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Autor monografii: Ciało, historia, kultura. Pisarstwo Mariana Pankowskiego i Leo Lipskiego wobec tabu (Szczecin 2011, książka nagrodzona Zachodniopomorskim Noblem), „Dlaczego gęsi krzyczały?”. Zwierzęta i Zagłada w literaturze polskiej XX i XXI wieku (Warszawa 2016), Co się śni zwierzętom? Eseje z pogranicza zoofilologii i psychoanalizy (Warszawa 2021). Od 2003 do 2012 r. redaktor Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”. Promotorem jego doktoratu był prof. Aleksander Wirpsza (Leszek Szaruga).

Dr hab. Tatiana Czerska
Doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesora Uniwersytetu Szczecińskiego, pracuje w Instytucie Literatury i Nowych Mediów. Prowadzi zajęcia i wykłady m.in. z przedmiotów: literatura środkowoeuropejska, dyskursy późnej nowoczesności, archiwum pisarza, skandynawska powieść kryminalna.

Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim literaturę polską XX i XXI wieku, a w niej takie zagadnienia, jak autobiografizm, biografistyka, pogranicza kulturowe. Główny obszar jej działalności naukowej wpisuje się w nurt badań nad dwudziestowieczną historią kobiet. W rozprawach i szkicach wskazuje na kulturowe uwarunkowania autobiografii i dzienników, z uwzględnieniem antropologicznych perspektyw badawczych. Ostatnio zajmuje się edycją źródeł, m.in. archiwum Marii Kureckiej-Wirpsza.

Jest autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych i monografii: Diarystki. Tekst i egzystencja (Szczecin 2018), Między autobiografią a opowieścią rodzinną. Kobiece narracje osobiste w Polsce po 1944 roku w perspektywie historyczno-kulturowej (Szczecin 2011), Od małej ojczyzny do Uniwersum. Sacrum w twórczości Zbigniewa Żakiewicza (Szczecin 2006), a także artykułów poświęconych literaturze dokumentu osobistego, prozie współczesnej oraz gatunkom medialnym. Ostatnio opublikowała edycję krytyczną korespondencji Wiktora Woroszylskiego i Zbigniewa Żakiewicza „Losy noszą nas różnymi drogami”. Listy 1969-1996 (Warszawa 2020).

Jest członkinią Zarządu Głównego Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.

Mieszka w Szczecinie i Warszawie.

Prof. dr hab. Andrzej Skrendo
Historyk i teoretyk literatury, Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Szczecińskiego, krytyk literacki, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Członek Komitetu Redakcyjnego „Pamiętnika Literackiego”. Kierownik Redakcji Literackiej II Programu Polskiego Radia (2007-2009). Autor książek: Tadeusz Różewicz i granice literatury. Poetyka i etyka transgresji (Kraków 2002), Poezja modernizmu. Interpretacje (Kraków 2005), Przodem Różewicz (Warszawa 2012), Falowanie nowoczesności. Szkice krytyczne (Szczecin 2013), Krótka historia pewnego buntu i inne szkice z teorii i historii literatury (Warszawa 2024).

Prof. Andrzej Skrendo jest także autorem „Posłowia” do książki Leszka Szarugi pt. „Wyraz. Cykle sylwiczne z lat 2017-2013” (Państwowy Instytut Wydawniczy).

Patryk Matwiejczuk – oprawa muzyczna (fortepian)

Podczas spotkania usłyszymy poezję Leszka Szarugi w interpretacji Doroty Chrulskiej, aktorki Teatru Polskiego w Szczecinie.

Opieka merytoryczna: Dr hab. Piotr Krupiński, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego

Organizator: Dom Kultury „13 Muz”

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

Wydarzenie na FB

Details

Date:
December 14
Time:
18:00

Organizer

Dom Kultury „13 Muz”

Venue

Dom Kultury „13 Muz”
Plac Żołnierza Polskiego 2
Szczecin, Zachodniopomorskie 70-551 Poland
+ Google Map

Dostępność cyfrowa