Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać nasz Newsletter.

Znajdź nas

Hello World / 2011

 

Podczas inSPIRACJI/Paradise w 2011 roku na patio 13muz zrealizowano pierwszy w Polsce mapping 3d pod kątem 90º z towarzyszeniem muzyki granej na żywo. 

Czy faktycznie możemy ufać temu, co widzimy? Sztuka współczesna zdaje się zaprzeczać postrzeganiu świata, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Co jest zatem rzeczywistością? Czy artystyczna potrzeba kreacji zna granice? Zapewne ciągle je przesuwa, wytrącając nas z wygodnej pozycji pewnego tu i teraz, okazuje się bowiem, że nigdy nic nie wiadomo…

Technika Mappingu 3D tchnie życie w przedmioty dotychczas nieożywione. Mapping architektoniczny buduje drugie życie fasady budynków, tak jak miało to miejsce podczas projekcji prezentowanej na dziedzińcu 13muz w Szczecinie. Pierwszy raz mapping współtworzony został na oczach widzów przez specjalnie na ten cel skomponowaną przez Łukasza Górewicza muzykę w wykonaniu orkiestry symfonicznej Baltic Neopolis Orchestra, która wystąpiła w tym projekcie na żywo. Nigdy wcześniej nie w Polsce nie prezentowano mappingu na budynku pod kątem 90 stopni. 

Trójwymiarowy ekran, za który posłużyły wewnętrzne budynki instalacji, stał się drogą poszukiwań ziemskiego raju. Czy jest nim dzieciństwo? Czy znajdziemy go w naszej brutalnej rzeczywistości? Świecie opanowanym przez mass media? W rzeczywistości cyfrowej? A gdyby tak zmienić kierunek poszukiwań i zwrócić się w głąb siebie?

Mapping 3D to wielkoformatowe projekcje multimedialne animowanego obrazu. Do jego prezentacji wykorzystuje się projektory, których kalibracja pozwala osiągnąć efekt rozszerzonej rzeczywistości. Obraz nałożony zostaje na istniejące fasady budynków z wykorzystaniem struktury elementów architektonicznych, które w zaskakujący sposób ożywają w trójwymiarowej projekcji. Powstają w ten sposób efektowne i zaskakujące projekty, na naszych oczach otwierają się wrota artystycznej wyobraźni. 

Prezentowana projekcja 3D realizowana była w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE 2011 – Paradise. 

Mapping: Visualsupport
Muzyka: Łukasz Górewicz
Wykonanie muzyczne: Baltic Neopolis Orchestra oraz Krzysztof Berg
Produkcja: 13muz
Współpraca scenariuszowa i reżyserska: Rafał Roguszka, KED Olszewski
Koordynacja produkcji: Mateusz Czarnowski, Agnieszka Górska
Reżyseria dźwięku: Maciej Cybulski
Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Miasto Szczecin
Współpraca: Muzeum Narodowe w Szczecinie 

Patio 13 muz / 10 czerwca 2011 roku