Sto flag na sto lat

116
0
Udostępnij
Kiedy:
Wrzesień 6, 2018@10:00 – Listopad 11, 2018@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2018-09-06T10:00:00+02:00
2018-11-11T19:00:00+01:00

W 100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości w Szczecinie wydarzy się coś wyjątkowo oryginalnego! Ani parada, ani pokaz fajerwerków, ani nawet salwa armatnia, czy przelot lotniczej eskadry nie dadzą takiego efektu jak… sto powiewających na wietrze flag. Biało-czerwonych, ale też, albo przede wszystkim osobistych sztandarów.

W Dniu Niepodległości, 11 listopada 2018 roku na placu Solidarności, czyli dachu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy stanie STO FLAG NA STO LAT. To projekt animacyjno-artystyczny, którego pierwszy etap, czyli nabór uczestników, właśnie startuje!

Organizatorzy zapraszają kreatywnych mieszkańców Szczecina do współtworzenia tego  przedsięwzięcia, do wspólnej refleksji nad tożsamością w ujęciu narodowym, lokalnym, i wreszcie osobistym. Uczestnicy będą zastanawiać się nad zagadnieniem wolności
i niepodległości, polską tradycją i kulturą. Sto osób (Bohaterów Miejskich) przygotuje własne osobiste flagi, na których będzie mogło pokazać siebie, swoje przekonania, osiągnięcia, albo marzenia. W projekcie mogą wziąć udział wszyscy bez względu na wiek, zaproszenie dedykowane jest dzieciakom, młodzieży, dorosłym, oraz seniorom. 

Pierwszym etapem jest stworzenie grupy liderów – to oni wybiorą i zaproszą do udziału
w projekcie kolejne osoby, które w finale stworzą setkę flag. Zanim ruszą w miasto – w swoje najbliższe otoczenie, do przyjaciół, czy zaprzyjaźnionych instytucji lub organizacji – wezmą udział w cyklu interdyscyplinarnych warsztatów prowadzonych metodą community art. Liderzy projektu pozyskają szeroką wiedzę  i umiejętności z zakresu projektowania graficznego, socjologii, ale także, teatru, dziennikarstwa oraz animacji. Wśród prowadzących warsztaty są m.in. Kaja oraz Piotr Depta-Kleśta, Maria Sztark, Agata Grzybowska, Łukasz Kowalski, oraz Jakub Henke. Udziale w projekcie, oraz warsztatach jest nieodpłatny.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 16 września 2018 roku. Zgłoszenie polega na wypełnieniu elektronicznej ankiety dostępnej TUTAJ. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. 

Spotkanie organizacyjne odbędzie się 28 września o g. 17 w Domu Kultury „13 Muz”. 

Autorami projektu są Maria Sztark i Łukasz Kowalski. Projekt koordynuje Agata Grzybowska, szefowa Golczewskiego Ośrodka Kultury, gdzie rok temu odbyło się preludium do projektu. W listopadzie 2017 roku kilkadziesiąt osobistych flag stanęło na pomoście nad jeziorem Szczuczym. Stąd pochodzą fotografie ilustrujące projekt.

Organizatorem projektu „Sto flag na sto lat” jest Dom Kultury 13 Muz w Szczecinie. Projekt jest finansowany w ramach programu „Niepodległa” ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.

Kontakt:

Maria Sztark – tel. +48 506 231 518, maria.sztark@gmail.com
Daniel Źródlewski – tel. +48 506 226 559, danielzrodlewski@gmail.com

Udostępnij