Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać nasz Newsletter.

Znajdź nas

News

Kontrapunkt 2018 w Domu Kultury 13 Muz (25.05.2018 - 01.06.2018)

Program wydarzeń:
 
 
25.05.2018 piątek g.20 - Noc Teatrów w Domu Kultury 13 Muz
 
g.20 - Teatr Boscha. Spektakl teatralny pt. „W promieniach”
 
Spektakl dedykowany wiośnie oraz kobietom z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 100-lecia praw wyborczych kobiet.
 
O spektaklu
Premiera spektaklu odbyła się 23.05.2017 r. Scenariusz powstał na motywach zupełnie nieznanych listów Marii Skłodowskiej-Curie, które zebrał i opracował Artur Pałyga („Dialog” nr 7-8, 2016 r.). „Powinnością sztuki jest stawianie najprostszych, ale i najważniejszych pytań dotyczących ludzkiego losu” - to motyw przewodni najnowszego spektaklu Teatru Boscha. W dramacie Artura Pałygi Maria Skłodowska pisze listy do samej siebie. Z jej listów wyłania się portret kobiety radykalnej w swoich dążeniach, bezkompromisowej, bezgranicznie oddanej pracy. Dla Marii Skłodowskiej poszukiwania naukowe nie są aktywnością podejmowaną w określonych godzinach, lecz rdzeniem tożsamości. Nauka to jednocześnie jej sposób widzenia świata i forma definiowania samej siebie. W toku wieloletniej pracy nad pierwiastkami radioaktywnymi zespala się ze swoim własnym dziełem. „Czuję, że świecę”, mówi. To wyznanie jest jednocześnie metaforyczne i boleśnie dosłowne. Oznacza tyleż dążenie do wzniosłości, którą daje nauka, ile chorobę popromienną, na jaką umrze badaczka. To wydobywanie się z przyziemności ku światłu miało w sobie element samoofiarowania, a ukazanie choroby popromiennej Skłodowskiej-Curie pozwala ją zobaczyć wprost, a nie ukrytą za mitem.
 
Adaptacja i reżyseria: Teresa Ciborska
Występują: Lidia Grabikowska, Karolina Kana, Teresa Ciborska.
 
O teatrze
Teatr Boscha powstał 8 lat temu z fascynacji twórczością artystów ukazujących absurdalność życia człowieka. Stąd nawiązanie do twórczości wielkiego malarza Hieronima Boscha (ok. 1450 – 1516) i jego obrazów, które zawierają w sobie kilka warstw znaczeniowych, wnoszących kondensację idei i przeżyć, dających w rezultacie wrażenie nadrealizmu - wielości rzeczywistości. „Ogród rozkoszy ziemskich” - najsłynniejsze dzieło mistrza stał się motywem przewodnim pierwszego spektaklu, którego premiera odbyła się w Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego w 2010 roku.
Scenariusz spektaklu pt. „Ogród rozkoszy ziemskich - historia ludzkości w 7 obrazach” powstał na podstawie poetyckich dramatów: Johna Miltona pt. „Raj utracony”, G. Byrona pt. „Kain” oraz Th. St. Elliota pt. „Wydrążeni ludzie”. Scenografię stanowiły obrazy Hieronima Boscha, Pietera Bruegla, Williama Blake’a, Paula Gauguina oraz Sandra Botticellego.
Ponadto Teatr Boscha zrealizował do tej pory kilka innych spektakli:
  • „Żyję więc, bo życia nikt nie zatrzyma...” (2011) na podstawie wierszy Nestora Mocarskiego oraz fragmentów dramatów Tadeusza Różewicza pt. „Nasza mała stabilizacja” oraz „Szczęśliwe wydarzenie” Sławomira Mrożka.
  • „Pan Zdzich rzecznikiem prezydenta” (2012) na podstawie książki Jarosława Abramowa pt. „Pan Zdzich w Kanadzie” oraz tekstu Krzysztofa Derdowskiego pt. „Rzecznik”.
  • „Magik” (2014) Jarosława Jakubowskiego.
  • „Rozterki panieńskie” (2015) na motywach „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry.
Opieka artystyczna
Opiekunem artystycznym Teatru Boscha jest Teresa Ciborska, która jako aktorka w latach 1979-1984 brała udział w pierwszych spektaklach tworzącego się wówczas studenckiego Teatru KANA. Jest aktorką, reżyserem, laureatem wielu nagród arystycznych, współpracowała w wieloma ośrodkami kultury. Od roku 2009 jest opiekunem artystycznym studenckiego Teatru Boscha i współpracuje z Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego.
Bilety 10 zł na www.bilety.fm oraz przed spektaklem *
 
 
g.23 - Spektakl taneczny: „Maciej K.”. (opis w kalendarium 05.05.2018)
 
Bilety 20 zł na www.bilety.fm oraz przed spektaklem *
 
* Zniżka 10% - SKR, SKS oraz dla osób mających status działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych
 
 
26.05.2018 sobota g.11 - 01.06.2018 piątek g.14 - Polsko - Niemiecki Zlot Pedagogów i Edukatorów Teatru 2018
 
Wydarzenie to kontynuacja idei zlotu pedagogów i twórców teatru z Polski i Niemiec, zapoczątkowane w kwietniu 2017 r. To przegląd metod pracy stosowany w edukacji teatralnej przez specjalistów z obu krajów. Zlot odbędzie się w dniach 26-01.06.2018r. w podniosłej atmosferze święta teatralnego jakim będzie 53 Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2018. Do projektu zaproszeni zostali specjaliści z Polski i Niemiec, którzy poprowadzą prezentacje, panele dyskusyjne oraz warsztaty.  Do projektu zapraszamy animatorów, edukatorów, instruktorów, nauczycieli, pracowników kultury, oświaty oraz 3 sektora z obu krajów. Zlotowi towarzyszyć będą pokazy teatralne oraz parada „miasto to teatr”.
Szczegóły: www.kontrapunkt.pl
 
PROGRAM
 
26.05 (sobota)
11:00-21:00 wykłady, warsztaty, pokaz teatralny
27.05 (niedziela)
10:30-18:00 wykład, prezentacja wybranych projektów teatralnych, konferencja w technologii otwartej przestrzeni
28.05 (poniedziałek)
11:00-15:00 warsztaty Teatr Forum
01.06 (piątek)
12:00 Parada „Miasto to teatr” (ul. Jagiellońska)
 
Organizator: Dom Kultury 13 Muz
 
Współorganizator: Fundacja Las sztuki, Platforma Edukacja kulturalna Brandenburg
 
Finansowanie: Miasto Szczecin, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
 
Partnerzy: Teatroteka Szkolna, Oderläufe e.V., TWORZĘ SIĘ, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru.
 
 
29.05.2018 wtorek g.19 - OFF Kontrapunkt w Domu Kultury 13 Muz
 
OFF KONTRAPUNKT: „Atrapa i Utopia”, Iwona Konecka (Wrocław), spektakl, Dom Kultury 13 Muz - Sala Lustrzana, wstęp: 20 zł.
 
To wywód trochę już zmęczonej aktywistki, która co chwilę się poddaje, lecz poddać się nie może. W pseudoakademickiej formie wykłada widowni sens swoich działań, by za chwilę skontrować go poetycko-teatralnym obrazem. Dlatego „Atrapa i Utopia” to esej teatralny. Artystka szuka tematu w publicystyce i filozofii politycznej, a przede wszystkim w nowej polskiej poezji. To inspiracje, z których montuje teatralne metafory: zmienne i nieokiełznane, a wśród nich: sekwencje wybuchów, rockowe koncerty, trochę benzyny, a nawet Święty Mikołaj… Gdzieś między aulą wykładową a klubem go-go Iwona Konecka prowokuje odbiorców do odklejenia się od codzienności - udającej jedynie słuszną i nieuniknioną - i sięgnięcia wzrokiem w przyszłość. W zasadzie do różnych mniej lub bardziej możliwych przyszłości...
 
scenariusz i wykonanie: Iwona Konecka
wideo: Łukasz z Bałut
konsultacja artystyczna: Anna Sadowska
Spektakl według scenariusza nagrodzonego przez Teatr Ósmego Dnia w konkursie OFF: Premiery//Prezentacje.
Spektakl dla widzów od 16 roku życia.
 
 
30.05.2018 środa g.16:30 - OFF Kontrapunkt w Domu Kultury 13 Muz
 
OFF KONTRAPUNKT: „Atrapa i Utopia”, Iwona Konecka (Wrocław), spektakl, Dom Kultury 13 Muz - Sala Lustrzana, wstęp: 20 zł
 
 

 

dodane: 06.03.2018