Wrz
6
czw
Sto flag na sto lat
Wrz 6@10:00 – Lis 11@19:00

W 100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości w Szczecinie wydarzy się coś wyjątkowo oryginalnego! Ani parada, ani pokaz fajerwerków, ani nawet salwa armatnia, czy przelot lotniczej eskadry nie dadzą takiego efektu jak… sto powiewających na wietrze flag. Biało-czerwonych, ale też, albo przede wszystkim osobistych sztandarów.

W Dniu Niepodległości, 11 listopada 2018 roku na placu Solidarności, czyli dachu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy stanie STO FLAG NA STO LAT. To projekt animacyjno-artystyczny, którego pierwszy etap, czyli nabór uczestników, właśnie startuje!

Organizatorzy zapraszają kreatywnych mieszkańców Szczecina do współtworzenia tego  przedsięwzięcia, do wspólnej refleksji nad tożsamością w ujęciu narodowym, lokalnym, i wreszcie osobistym. Uczestnicy będą zastanawiać się nad zagadnieniem wolności
i niepodległości, polską tradycją i kulturą. Sto osób (Bohaterów Miejskich) przygotuje własne osobiste flagi, na których będzie mogło pokazać siebie, swoje przekonania, osiągnięcia, albo marzenia. W projekcie mogą wziąć udział wszyscy bez względu na wiek, zaproszenie dedykowane jest dzieciakom, młodzieży, dorosłym, oraz seniorom. 

Pierwszym etapem jest stworzenie grupy liderów – to oni wybiorą i zaproszą do udziału
w projekcie kolejne osoby, które w finale stworzą setkę flag. Zanim ruszą w miasto – w swoje najbliższe otoczenie, do przyjaciół, czy zaprzyjaźnionych instytucji lub organizacji – wezmą udział w cyklu interdyscyplinarnych warsztatów prowadzonych metodą community art. Liderzy projektu pozyskają szeroką wiedzę  i umiejętności z zakresu projektowania graficznego, socjologii, ale także, teatru, dziennikarstwa oraz animacji. Wśród prowadzących warsztaty są m.in. Kaja oraz Piotr Depta-Kleśta, Maria Sztark, Agata Grzybowska, Łukasz Kowalski, oraz Jakub Henke. Udziale w projekcie, oraz warsztatach jest nieodpłatny.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 16 września 2018 roku. Zgłoszenie polega na wypełnieniu elektronicznej ankiety dostępnej TUTAJ. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. 

Spotkanie organizacyjne odbędzie się 28 września o g. 17 w Domu Kultury „13 Muz”. 

Autorami projektu są Maria Sztark i Łukasz Kowalski. Projekt koordynuje Agata Grzybowska, szefowa Golczewskiego Ośrodka Kultury, gdzie rok temu odbyło się preludium do projektu. W listopadzie 2017 roku kilkadziesiąt osobistych flag stanęło na pomoście nad jeziorem Szczuczym. Stąd pochodzą fotografie ilustrujące projekt.

Organizatorem projektu „Sto flag na sto lat” jest Dom Kultury 13 Muz w Szczecinie. Projekt jest finansowany w ramach programu „Niepodległa” ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.

Kontakt:

Maria Sztark – tel. +48 506 231 518, maria.sztark@gmail.com
Daniel Źródlewski – tel. +48 506 226 559, danielzrodlewski@gmail.com

Wrz
29
sob
„Horyzont transgraniczny”
Wrz 29@17:00 – Lis 24@17:00
"Horyzont transgraniczny"

Zapraszamy na wystawę „Horyzont transgraniczny/Grenzüberschreitender Horizont”, którą można oglądać w galerii Pommernhus w Greifswaldzie. Dom Kultury „13 Muz” jest partnerem wydarzenia. 

Wystawa odbywa się w ramach współpracy polsko-niemieckiej z projektu Interreg IV A – Wspólny Region – Wspólne CeleJest to ekspozycja artystów polskich związanych ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków,  ale również profesorów Akademii Sztuki ze Szczecina i Poznania. Otwarcie wystaw jest zaplanowane na 29 września o godz. 17:00, a finisaż na 24 listopada o g. 17:00.  

 

Paź
7
nie
Filmowy Plac Zabaw w Galerii „Tworzę się”
Paź 7@10:00 – Gru 21@10:00
Filmowy Plac Zabaw w Galerii "Tworzę się"

Filmowy Plac Zabaw to interaktywna przestrzeń filmowa dla dzieci i młodzieży, zachęcająca do poznawania tej dziedziny sztuki poprzez nagrywanie własnych filmików na specjalnie przygotowanym planie filmowym, przy użyciu profesjonalnego sprzętu.

Obok planu filmowego, zaaranżowana zostanie pracownia animacji oraz mini-laboratorium dźwięku. Odwiedzający wcielą się w rolę reżysera, lektora, aktora, scenarzysty czy animatora, a także poznają język filmu, zgłębiając takie pojęcia jak: klatka, kadr, ujęcie, scena, plan, scenorys, czy głębia ostrości. Nie zabraknie również zabawek optycznych oraz ciekawostek ze świata obrazów.

Dzięki interaktywnej przestrzeni, poprzez zabawę, będzie można przenieść się do początków kinematografii, wypróbować wybrane tricki i efekty specjalne oraz nagrać filmową pamiątkę. W ramach wydarzenia odbędą się również warsztaty i pokazy filmowe.

Filmowy Plac Zabaw II to kontynuacja idei rozpoczętej w 2016 roku w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”. Filmowy Plac Zabaw II towarzyszy festiwalowi Szczecin European Film Festival. Wiek: 6+

Kurator projektu: Paulina Ratajczak

FILMOWY PLAC ZABAW II w GALERII TWORZĘ SIĘ czynny będzie w dniach 07.10-21.12.2018.

 • Wstęp wolny dla osób indywidualnych w każdą niedzielę w godz. 11:00-16:00 (z wyj. 25.11.2018)
 • Wstęp wolny, na zapisy, dla grup zorganizowanych (min. 8 osób) w wybrane poniedziałki tj. 8,15,22,29 października; 5,12,19 listopada w godz. 11:00-16:00; Zapisytworzesie@gmail.com.
 • Wstęp płatny, na zapisy, dla grup zorganizowanych (min. 8 osób) od wtorku do piątku w godz. 10:00-16:00; Koszt: 8 zł/dziecko; Zapisytworzesie@gmail.com.

Organizatorzy: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury13 Muz”.

 • Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie” i współfinansowane jest przez Miasto Szczecin.
 • Partnerzy: Pracownia Animacji, Wydział Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, Szczecin European Film Festival, SEFF MINI, Szkoła Podstawowa TAK, Kashart, Księgarnia FIKA.
 • Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina.
Paź
20
sob
Spektakl „Kurs Makijażu”
Paź 20@21:00
Spektakl "Kurs Makijażu"

Choreograf Krzysztof Lubka oraz makijażystka Lidia Peterczuk stoją za nową produkcją Teatru Tańca Kiosk Ruchu, której premiera odbyła się 22 września w Domu Kultury „13 Muz”.

Celem projektu jest poszerzenie wiedzy i świadomości społeczności lokalnej odnośnie wykonywania makijażu, rozpowszechniania go w każdej kategorii wiekowej, obyczajowej oraz niezależnie od płci. Założeniem projektu jest popularyzacja działania Teatru Tańca wśród społeczności. Widzowie spektaklu teatralno-tanecznego „Kurs makijażu” mają okazję zapoznać się z najnowszymi trendami w wykonywaniu makijażu oraz … z najczęściej popełnianymi błędami.

Bilety:

Paź
21
nie
Koncert na dwie orkiestry
Paź 21@11:30 – 12:30

Przeboje muzyki rozrywkowej, melodie filmowe w wykonaniu Orkiestra Dęta „Olimpia” i gości.

Więcej o orkiestrze „Olimpia” znajdziecie na naszej stronie – wejdź.

Wstęp z zaproszeniami dostępnymi w Domu Kultury „13 Muz” od poniedziałku codziennie w godz. 09:00 – 16:00 w sekretariacie. 

Koncert w ramach projektu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne. Czytaj więcej.

Lubkowe warsztaty
Paź 21@13:30
Lubkowe warsztaty

Jest to cykl sensoryczno-emocjonalnych warsztatów dla dzieci w wieku 3-5 lat i ich opiekunów. Warsztaty będą świetną przestrzenią spotkania małych dziewczynek i chłopców – odważnych i nieśmiałych, urodzonych mówców i upartych milczków, małych odkrywców i wielbicielek jednorożców. Będziemy obcować z muzyką, tańcem, rytmiką, ale przede wszystkim będziemy używać wyobraźni. Postaramy się coraz lepiej ruszać, świadomie używać swoich rąk, nóg i głosu. Będziemy uczyć się swojego ciał w przestrzeni i łączyć różne formy ekspresji. Partnersko w warsztatach wezmą udział dzieci i ich opiekunowie.  Będzie wesoło, energicznie i optymistycznie. Zapraszamy na radosne odkrywanie siebie i świata. Na warsztatach będzie starał się rozbudzić w małych uczestnikach chęć do poznawania swojego ciała, tym samym swoich możliwości.

Prowadzący: Krzysztof Lubka – teatrolog, instruktor teatralny i taneczny, animator działań artystycznych dzieci, choreograf i tancerz, dyrektor artystyczny festiwalu Tańca Współczesnego Nieważkości.

 • Udział dziecka w warsztatach jest możliwy tylko w obecności rodzica lub opiekuna.
 • Miejsce: Sala lustrzana DK „13 Muz”
 • Wstęp: 5 zł – bilety dostępne online od 8 października 
Spektakl „Kurs Makijażu”
Paź 21@18:00
Spektakl "Kurs Makijażu"

Choreograf Krzysztof Lubka oraz makijażystka Lidia Peterczuk stoją za nową produkcją Teatru Tańca Kiosk Ruchu, której premiera odbyła się 22 września w Domu Kultury „13 Muz”.

Celem projektu jest poszerzenie wiedzy i świadomości społeczności lokalnej odnośnie wykonywania makijażu, rozpowszechniania go w każdej kategorii wiekowej, obyczajowej oraz niezależnie od płci. Założeniem projektu jest popularyzacja działania Teatru Tańca wśród społeczności. Widzowie spektaklu teatralno-tanecznego „Kurs makijażu” mają okazję zapoznać się z najnowszymi trendami w wykonywaniu makijażu oraz … z najczęściej popełnianymi błędami.

Paź
24
śr
Warsztaty filmowe dla młodzieży
Paź 24@10:00
Warsztaty filmowe dla młodzieży

Wraz z Filmoteką Narodową i Instytutem Audiowizualnym zapraszamy na warsztaty filmowe dla młodzieży ponadgimnazjalnej, które w atrakcyjnej i przystępnej formie umożliwią sprawdzenie i poszerzenie wiedzy dotyczącej polskiego kina. 

Dział Edukacji Filmowej od wielu lat realizuje ogólnopolski program Filmoteka Szkolna. Jednym z działań jest organizacja Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. I etap Olimpiady rozpoczyna się 14.11.2018r,, a rejestracja trwa do 29 października. W związku z tym, prowadzone są warsztaty na terenie całej Polski, aby dotrzeć do uczniów – młodzieży ponadgimnazjalnej w celu poszerzenia ich wiedzy filmowej dzięki spotkaniom z filmowcami. Na warsztaty zapraszamy do 30 osób. Odbędą się one 24 października w godz. 10:00 do 14:00. Z naszej strony zapewniamy niezbędne materiały do przeprowadzenia zajęć oraz prowadzącego – filmoznawcę.

Warsztaty są bezpłatne po wcześniejszej rejestracji.

Warsztaty są przeznaczone dla uczniów zgłoszonych na Olimpiadę Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Udział wymaga rejestracji. Aby zarezerwować miejsca, należy zaakceptować regulamin wydarzenia oraz wypełnić formularz internetowy: https://forms.nina.gov.pl/olimpiada-wez-to-na-warsztat_pl/

Opieka organizacyjna ze strony DK „13 Muz”:

W przypadku pytań prosimy także o kontakt z Działem Edukacji Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego:

 • Robert Jaczewski 
 • olimpiada@fina.gov.pl
 • tel. +22 182 47 63
SEFF MINI-Bajkoterapia
Paź 24@17:00
SEFF MINI-Bajkoterapia

To propozycja dla najmłodszych uczestników Szczecin European Film Festival: dzieci od 3 do 6 lat. Bajkowe opowieści na dużym ekranie pomogą maluszkom opowiedzieć o własnych zabawach i przygodach dnia codziennego: o tym, co robią w domu, w przedszkolu, podczas zabawy z rówieśnikami czy rodzeństwem, co lubią, o czym marzą, jaki jest ich najbliższy świat. W małej grupie, pod okiem pedagożki i animatorki kultury, Agnieszki Walancik, z papieru i plasteliny zbudują własną bajkową opowieść.

 • Organizatorzy, partnerzy: Stowarzyszenie OFFicyna, Dom Kultury „13 Muz”.
 • Wstęp: 8 zł
 • Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: biuro@officyna.art.pl oraz pod tel. 91 423 69 01 
Paź
25
czw
SEFF MINI – Gotowi do lotu?
Paź 25@17:00
SEFF MINI - Gotowi do lotu?

Interaktywne warsztaty filmowe z minidronami dla dzieci i młodzieży w wieku 11 – 14 lat Poszukamy inspiracji w filmie i wspólnie zbudujemy plan zdjęciowy. Będziemy po nim podróżować minidronami, rejestrując wszystko, co w naszej filmowej krainie się wydarzy. Mając do dyspozycji wyobraźnię, karton, klej, nożyczki oraz technologię VR stworzymy filmową przestrzeń. Inspiracją będą światowej klasy filmy, wyselekcjonowane przez kuratorów SEFF MINI we współpracy ze specjalistycznym Festiwalem Filmowym Kino Dzieci. Warsztaty poprowadzi Marek Szymański, specjalista w dziedzinie wykorzystania dronów.

 • Organizatorzy, partnerzy: Stowarzyszenie OFFicyna, Dom Kultury „13 Muz”.
 • Wstęp: 8 zł
 • Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: biuro@officyna.art.pl oraz pod tel. 91 423 69 01